Normalne, że ich dotykam

Profilaktyka to najlepsza taktyka w trosce o zdrowie, a dobry nawyk regularnego badania warto kształtować jak najwcześniej. Na tej idei opiera się ogólnopolska akcja Avon pod nazwą

To pierwszy w Polsce program edukacyjny w zakresie samobadania piersi
skierowany do młodych dziewcząt powyżej 16 roku życia.

 IDEA PROGRAMU

Rozpoznawanie sygnałów płynących z ciała to niezwykle ważny aspekt troski o zdrowie, a nabywanie wiedzy, jak te znaki odczytywać, jest kluczowe dla skutecznej profilaktyki. Niebagatelne znaczenie ma czas, bo im wcześniej nastolatki poznają swoje ciało i nauczą się je obserwować, tym większą będą miały szansę na zdrowe życie.

Mając świadomość, jak istotną rolę odgrywa w życiu każdego nastolatka szkoła i jak znaczący ma wpływ na kształtowanie prozdrowotnych postaw i nawyków, Avon zainicjował w 2022 roku ogólnopolską kampanię Normalne, że ich dotykam, wprowadzający do szkół lekcje samobadania piersi dla dziewcząt, które ukończyły 16 lat.

Celem projektu jest promowanie zdrowego stylu życia wśród dziewcząt oraz edukacja na temat samobadania piersi, które powinno stać się comiesięcznym rytuałem każdej kobiety.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ tylko regularne samobadanie daje największą szansę wczesnego wykrycia choroby i kobiety już od wieku nastoletniego powinny uczyć się jak odczytywać niepokojące sygnały, aby móc szybciej zareagować w przyszłości. Niech samobadanie piersi stanie się dla nich pierwszym krokiem w budowaniu zdrowych nawyków oraz dbaniu o siebie.

PIERWSZA EDYCJA

Ekspertki – konsultantki Avon – przeszkolone przez Fundację Rak’n’Roll, w zeszłym roku odwiedziły 100 szkół w Polsce i przeprowadziły multimedialne i praktyczne zajęcia, w których uczestniczyło 9 341 dziewcząt.

Scenariusz zajęć, przygotowany we współpracy z metodykiem i partnerami akcji, wpisany jest w podstawę programową i może być realizowany w ramach lekcji biologii, W-F i wychowania do życia w rodzinie.

ZGŁOSZENIE DO EDYCJI 2023/24

Jeśli jesteś nauczycielem w szkole ponadpodstawowej i chcesz, aby Twoja klasa wzięła udział w naszym programie – zapraszamy do przesłania zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie www.avon.pl/programedukacyjny.

Lekcje przeprowadzane będą przez cały roku szkolny 2023/2024, a udział w nich jest bezpłatny.