Edukacja, świadomość, sukces – za nami pierwsza edycja programu

15.09.2023

Niezależnie od wieku, rozumienie swojego ciała to klucz do skutecznej profilaktyki wielu chorób, w tym raka piersi. Dlatego we wrześniu 2022 r. wystartowaliśmy z programem edukacyjnym na temat samobadania piersi Normalne, że je poznaję, skierowanym do dziewcząt powyżej 16 roku życia. Mamy świadomość, że im wcześniej nastolatki poznają swoje ciało i nauczą się je obserwować, tym większą będą miały szansę na zdrowe, szczęśliwe życie.

SUKCES PIERWSZEJ EDYCJI

Już oficjalnie możemy pochwalić się ogromnym sukcesem pierwszej odsłony programu, który zakończył się wraz z rokiem szkolnym w czerwcu 2023 r. Zrealizowaliśmy 100 lekcji w szkołach ponadpodstawowych, a w zajęciach wzięło udział 9341 uczennic!
Do współtworzenia programu zaprosiliśmy nasze Konsultantki Avon, które chcąc dokonać prawdziwej zmiany społecznej, wcieliły się w nową rolę – rolę Ekspertek.

Dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez partnera merytorycznego, Fundację Rak’n’Roll, 48 naszych Konsultantek wyruszyło do szkół, by przeprowadzić wyjątkowe spotkania dla dziewcząt. By lekcje miały bardziej dynamiczny i angażujący charakter nastolatki, oprócz otrzymania porcji wiedzy i materiałów edukacyjnych, uczyły się praktycznie samobadania piersi na fantomach i ćwiczyły krok po kroku jak poprawnie je wykonywać.

WZROST ŚWIADOMOŚCI

Ekspertki Avon przeprowadzały wśród nastolatek ankiety wiedzy przed i po spotkaniu. W wyniku zajęć wiedza dziewczyn o samobadaniu i akceptacja dotyku piersi znacząco wzrosła! Przed zajęciami prawidłowych odpowiedzi było średnio 63%, a po lekcji wskaźnik wzrósł do 88%. Przy pytaniach, które sprawiały najwięcej problemów, wzrost w liczbie prawidłowych odpowiedzi wynosił nawet o 44%. Te liczby podkreślają jak ważny i społecznie potrzebny jest to program.

Zainteresowanie nauczycieli oraz zaangażowanie naszych Ekspertek pokazało nam jeszcze mocniej jak ogromna jest potrzeba mówienia głośno o samobadaniu piersi wśród nastolatek – większość szkół, które wzięły udział w tej edycji programu, już deklaruje, że w przyszłym roku szkolnym chce przeszkolić kolejne grupy nastolatek! Dlatego już teraz możemy zdradzić, że w nowym roku szkolnym rusza kolejna odsłona programu.

Chcieliśmy serdecznie podziękować naszym Ekspertkom, nauczycielom oraz uczennicom, które wzięły udział w tegorocznej odsłonie programu – to Wy jesteście częścią tego sukcesu i napędzacie nas do działania!

1674028043142