Wczesne wykrycie raka ratuje życie!

15.01.2014
medicover

Temat walki z rakiem piersi to temat ogólnospołeczny, niedający różnicować się na państwa, nacje, ideologie. Może dotyczyć każdego z nas: bezpośrednio lub pośrednio – przez najbliższą, kochaną osobę. O tym, czy ustrzeżemy się przed chorobą i jak zachowamy się w jej obliczu, zadecyduje nasza wiedza. Popularyzowanie informacji o chorobach piersi sprawia, że coraz więcej kobiet interesuje się tym problemem.

Z jednej strony rozwijają się metody rozpoznawania i leczenia nowotworów, w tym także nowotworów piersi, z drugiej rośnie liczba zachorowań. W Polsce szacuje się, że co 12 kobieta może zachorować na raka piersi, ale od roku 2002 zaobserwowano zmniejszenie się liczby zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Coraz więcej jest osób, które żyją bardzo długo z rozpoznaną i leczoną chorobą nowotworową. Rak piersi jest nowotworem, który można wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Nie każdy guz wykryty w piersi jest rakiem, tj. nowotworem złośliwym. Na jeden nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych, łagodnych i niegroźnych. Największe znaczenie ma wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie odpowiedniego leczenia. Tylko niewykryta w porę i nieleczona choroba jest śmiertelna.

Istnieją skuteczne metody wczesnego rozpoznawania tego nowotworu, ale trzeba dać im szansę. Sposobem najprostszym jest tak zwana samokontrola, czyli samobadanie piersi, przynajmniej raz
w miesiącu. Ma to ogromne znaczenie, bo większość nowotworów piersi jest wykrywanych przez
same kobiety właśnie w trakcie samobadania. Ponadto panie powinny poddawać się USG piersi, mammografii oraz badaniom piersi przez lekarza rodzinnego czy ginekologa. Jeśli ginekolog sam nie zaproponuje zbadania piersi, pacjentka ma prawo go o to poprosić.

Czym różni się badanie USG piersi od badania mammograficznego ?

Obie metody różnią się tylko tym, że w czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie. Badanie mammograficzne zalecane jest przeważnie u kobiet powyżej 35-40 roku życia, a USG piersi kobiety powinny wykonywa profilaktycznie już od 20 roku życia. Ważne, aby badania te były przeprowadzane w sprawdzonych ośrodkach dysponujących nowoczesnym i bezpiecznym sprzętem medycznym.

Jakie badania w jakim wieku?
• Po 20 rż. raz w miesiącu należy wykonywać samobadanie piersi, a raz w roku zgłaszać się na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa.
• Po 30 r.ż. powinno być wykonane pierwsze badanie USG piersi. Jest ono bezpieczne
i bezbolesne. Konieczne jest comiesięczne samobadanie i coroczna wizyta kontrolna.
• Po 40 r.ż. trzeba pamiętać o comiesięcznym samobadaniu i corocznym badaniu USG. Na wizyty kontrolne do ginekologa należy zgłaszać się co pół roku. W razie potrzeby lekarz zleci mammografię.
• Po 50 r.ż. mammografię należy wykonywać co rok. Trzeba również pamiętać
o samobadaniu piersi. Zaleca się wizyty kontrolne u ginekologa co pół roku.
Samobadanie piersi
Samokontrola to najskuteczniejsza broń, jaką dotychczas wymyślono w walce z rakiem piersi. Badanie wykonujemy co miesiąc, najlepiej między 5 a 10 dniem cyklu.
Pamiętajmy, piersi bada się powoli i bardzo delikatnie. Pośpiech jest złym doradcą. Kobieta, która regularnie bada sobie piersi, dokładnie zna ich budowę i może pomóc lekarzowi.
Każda zmiana i niepokojące objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza , a zwłaszcza wtedy, gdy stwierdzimy:
• zmianę w wyglądzie piersi: zaczerwienienie, zapadanie się skóry
• zmianę w obrębie brodawek: asymetrię, wyciągnięcie, owrzodzenie, wyciek
• guzek lub zgrubienie w obrębie pachy
• asymetrię piersi
• pojawienie się zmian, które wcześniej nie występowały.
Sprawdź jak badać piersi prawidłowo http://www.medicover.pl/profilaktyka-raka/files/Instruktaz-badania-piersi.pdf
Zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych. Już dziś umów się ze swoim lekarzem ginekologiem!