AVON i Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum rozpoczynają kampanię #befirst – bądź o krok przed rakiem

30.03.2016

Już w kwietniu, z inicjatywy Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum i AVON, organizatora kampanii AVON kontra Rak Piersi, rusza projekt #befirst – bądź o krok przed rakiem. Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet w Polsce, każdego roku zapada na niego około 17 tysięcy Polek. Z powodu zbyt późnego wykrycia choroby umiera ich rocznie blisko 5 000. W ostatnich latach obniża się zdecydowanie wiek kobiet zapadających na tą chorobę, dlatego ważne jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworu piersi już wśród młodzieży. Potrzebę edukacji młodych osób i podjęcia działań dotyczących profilaktyki zauważa Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum i AVON.

#befirst – bądź o krok przed rakiem to projekt edukacyjny, skierowany do uczniów szkół średnich z województwa mazowieckiego. Za pośrednictwem akcji, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum, przy wsparciu AVON chce zachęcić młode kobiety, aby jako pierwsze podjęły działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia jakim jest rak piersi, aby były „o krok” przed nim dzięki edukacji i profilaktyce. Akcja ma na celu zapewnienie dostępu do edukacji na temat raka piersi młodym osobom, co pozwala na podejście do choroby nowotworowej bez uprzedzeń i strachu. Jej zamierzeniem jest także pokazanie, jak pomóc sobie i najbliższym, gdy w przyszłości dotknie nas choroba nowotworowa.

Do udziału w akcji #befirst – bądź o krok przed rakiem zostały zaproszone szkoły licealne z województwa mazowieckiego. W pierwszych 15 placówkach, które potwierdzą chęć udziału w projekcie zostaną zorganizowane spotkania, które poprowadzą lekarz-onkolog lub pielęgniarka onkologiczna oraz członkinie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum. Podczas spotkań uczniowie poznają zasady profilaktyki raka piersi oraz metody wczesnego wykrywania chorób onkologicznych. Szkolenia będą odbywać się przez półtora miesiąca, od 1 kwietnia do 16 maja bieżącego roku.
Dla uczniów szkół biorących udział w akcji zostanie rozpisany konkurs filmowy. Jego przedmiotem będzie przygotowanie krótkiego filmu w kontekście profilaktyki raka piersi. Nagrodą w konkursie będą warsztaty filmowe.

Projekt #befirst – bądź o krok przed rakiem został całkowicie sfinansowany ze środków kampanii AVON kontra Rak Piersi w ramach współpracy między Stowarzyszeniem „Amazonki” Warszawa-Centrum a firmą Avon Cosmetics Polska. AVON i Stowarzyszenie od 8 lat prowadzą także wspólną akcję Gabinety z Różową Wstążką, która umożliwia kobietom przeprowadzenie badań USG piersi.