Kampania #befirst – bądź o krok przed rakiem

22.06.2016

Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa Centrum wspólnie z AVON przeprowadzili projekt edukacyjny #befirst- bądź o krok przed rakiem. Celem projektu było zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka piersi wśród młodzieży.

Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet w Polsce, każdego roku zapada na niego około 17 tysięcy Polek. Z powodu zbyt późnego wykrycia choroby umiera ich rocznie blisko 5 000. W ostatnich latach obniża się zdecydowanie wiek kobiet zapadających na tą chorobę, dlatego ważne jest szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworu piersi już wśród młodzieży. Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa Centrum i AVON w odpowiedzi na potrzebę edukacji wśród młodych osób przeprowadzili projekt #befirst – bądź o krok przed rakiem.

W kwietniu ruszył projekt edukacyjny #befirst – bądź o krok przed rakiem skierowany do uczniów szkół średnich z województwa mazowieckiego. Za pośrednictwem akcji, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa Centrum, przy wsparciu AVON zachęcało młode kobiety, aby jako pierwsze podjęły działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest rak piersi, aby były „o krok” przed nim dzięki edukacji i profilaktyce. Akcja miała na celu zapewnienie dostępu do edukacji na temat raka piersi młodym osobom, co pozwala na podejście do choroby nowotworowej bez uprzedzeń i strachu. Jej zamierzeniem było także pokazanie, jak pomóc sobie i najbliższym, gdy w przyszłości dotknie nas choroba nowotworowa.

W warsztatach przeprowadzonych w ramach projektu #befirst wzięło udział 15 placówek z całego województwa mazowieckiego. Od kwietnia do połowy maja w szkołach, które zgłosiły chęć uczestnictwa odbyły się zorganizowane spotkania, które poprowadzili: lekarz-onkolog lub pielęgniarka onkologiczna oraz członkinie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa Centrum. W sumie uczestniczyło w nich prawie 1 000 osób. Dla uczniów szkół biorących udział w akcji został dodatkowo rozpisany konkurs filmowy, w którym uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie krótkiego filmu w kontekście profilaktyki raka piersi.

9 czerwca odbył się finał konkursu z uroczystym wręczeniem nagród. Nagrodę główną w konkursie otrzymali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kadzidle. Laureaci zostali nagrodzeni udziałem  w warsztatach filmowych prowadzonych przez znany duet videoblogerek – Szparagów oraz zestawami kosmetyków AVON. Podczas gali odebrali pamiątkowe dyplomy i statuetki a także zobaczyli najlepsze konkursowe filmy.

 Projekt #befirst – bądź o krok przed rakiem został całkowicie sfinansowany ze środków kampanii AVON kontra Rak Piersi w ramach współpracy między Stowarzyszeniem „Amazonki” Warszawa Centrum a firmą Avon Cosmetics Polska.